تورجا

جاذبه های گردشگری

غار کتله خور غاری است خشکی-آبی، واقع در استان زنجان در 80 کیلومتری جنب خدابنده و 173 کیلومتری شمال همدان و 410 کیلومتری تهران، غار تاریخی کتله خور در جنوب روستای گرماب واقع شده است.

غار کتله خور غاری است خشکی - آبی، واقع در استان زنجان در 80 کیلومتری جنب خدابنده و 173 کیلومتری شمال همدان و 410 کیلومتری تهران، غار تاریخی کتله خور در جنوب روستای گرماب واقع شده است. 

غار کتله خور با طول تقریبی 10 کیلومتر ابتدا در سال 1331 هجری شمسی توسط گروه کوهنوردی زنجان مورد بازدید قرار گرفته و احیاناً گزارشی نیز در این رابطه ارائه شده است. این غار بطور طبیعی از شسته شدن و فرسایش آهک و حرکات تکتونیکی ایجاد گردیده و تعیین قدمت آن مستلزم انجام آزمایشهای پتاسیم آرگون یا جهت قطب مغناطیسی است. دهانه این غار در ارتفاع 11 متری از سطح مسیل که مشرف بر آن است قرار گرفته و در وضعیت فعلی قطری معادل 40/1 متر دارد ابتدای غار تا عمق 150 متری شبیه به راسته بازارهای معمولی است با این تفاوت که عناصر و اندامهای آن اندکی از بازار کوچکتر است. کف این قسمت از لایه ضخیمی از خاک و خاکستر پر نموده است. 

از عمق 150 متری تا عمق 700 متری گشایش نسبتاً زیادی در غار حاصل شده و شعب متعددی به وجود آمده است. پس از عبور از این منطقه محل وسیع و مسطحی ظاهر می شود که به شبستان مساجد شبیه است، در ضلع شرقی آن برکه آبی به ابعاد 35 متر وجود دارد که دارای آبی زلال و گوارا است. 

در حال حاضر این غار به سه بخش فرهنگی، تفریحی و ورزشی تقسیم شده است. بخش ورزشی آن تنها مورد استفاده غارنوردان و صخره نوردان قرار می گیرد حدود 4 کیلومتر است که البته هنوز انتهای آن کشف نشده است. بخش تفریحی غار نیز که جهت بازدید عموم مورد استفاده قرار میگیرد حدود 2 کیلومتر مسیر مستقیم است. بخش فرهنگی غار نیز در بخش جنوبی آن قرار دارد قسمت اصلی آن دالانی است طبیعی که جهت برگزاری مراسم مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، البته این دالان هیچگونه راه خروجی به بیرون نداشته و راه خروجی آن به صورت مصنوعی کنده شده اما خود دالان تماماً طبیعی بوده است. غار کتله خور از لحاظ کیفیت بلورها و قندیلها، زیبایی و تعدد طبقات اولین غار آهکی جهان شناخته شده است. 

وجود چشمه های آب بسیار زلال در اطراف این غار و حفره های متعدد طبیعی هم از ویژگیهای منحصر به فرد این غار  است. علاوه بر تمامی این مسائل در غار کتله خور همانطور که در قبل آمد می توان تجمع های متفاوتی مشاهده کرد که یکی از این تجمع های زیبا و جالب توجه استالاگمیت هایی است که بسیار شبیه عروس و داماد هستند و به همین اسم نامگذاری شده اند. 

 

 

در صورت تمایل در خبرنامه ما عضو شوید.
Copyright © 2020 tourja. All rights reserved.